Bár még nem örvend óriási népszerűségnek a „home office”, vagyis az otthonról történő bedolgozás, de egyre több munkaadó lát fantáziát abban, hogy a munkavállalója ne egy irodában dolgozzon, hanem inkább otthonról. Sokan nem munkavállalóként, hanem vállalkozóként menedzselik a saját cégüket a saját lakásukból.

Egyre jobban terjed az otthoni munka

Az internet elterjedésének hála egyre többen dolgoznak online, mint például informatikai munkatárs, fordító, webáruház üzemeltető vagy call centeres, de természetesen más egyéb munkák is elvégezhetőek akár alkalmazottként, akár vállalkozóként egyaránt. A nyári nagy melegben igen fontos kérdés, hogy mégis hogyan hűtsenek azok, akik a napjuk java részét az otthonukban dolgozva töltik?

Az idei nyár kifejezetten forró, a hőmérő negyven fokokig felkúszott már, és nem tudjuk, hogy az augusztus mit tartogat. Nincs könnyű dolga az otthon dolgozóknak, ugyanis a nagy forróságban az állandóan működő számítógép is csak növeli a meleget, ráadásul esély sincs arra, hogy kikapcsoljuk, hiszen egész nap szükségünk van rá. A munkához kell fény, így a sötétítés, a redőnyök lehúzása nem jó megoldás, romolhat a látásunk, ha sokat kell hunyorognunk. Sötétítés nélkül pedig még melegebbre számíthatunk a szokásosnál.

Használjuk körültekintően a klímát, ha egész nap otthonról dolgozunk

Hogyan használjuk a klímát?

A klímát némi körültekintéssel érdemes használni. Mivel egész nap a gép előtt ülünk, fontos, hogy a légkondi lehetőleg távolabb legyen a gépünktől. Egyáltalán nem egészséges, ha a hideg levegőt egész nap ránk fújja a gép, könnyen megfázhatunk, ami a nyári nagy forróságban különösen kellemetlen érzés. Amennyiben a klíma az asztalunk közelében van, akkor vagy a bázisunkat vigyük máshova, vagy csak akkor üzemeltessük alacsony hőfokon, ha nem vagyunk a közelében. Ebédidőben, vagy reggeli készülődéskor, amikor még nem ülünk a számítógép előtt, érdemes bekapcsolni.

Legyünk élelmesek, tömjünk be minden rosszul funkcionáló nyílászárót és lyukat, különben hiába a hűtés, a hűs villámgyorsan el fog illanni.

Nem szükséges, hogy egész nap menjen a légkondi, és lehetőleg ne állítsuk túlságosan alacsony hőfokra. Könnyen betegség lehet a vége, ha egész nap a húsz fokos nappalinkban vagy dolgozószobánkban ücsörgünk, nem mozgunk, utána pedig kimegyünk a harmincöt-negyven fokba.

Ha úgy alakul, hogy ki kell mennünk a lakásból, akkor trenírozzuk a szervezetünket a külső hőmérséklethez, kapcsoljuk ki a klímát jóval előtte vagy csak tekerjük fel a hőfokot. Ahhoz, hogy elkerüljük a rosszullétet, betegségeket, fontos, hogy ne legyen nagy különbség a beltéri és a kültéri hőmérséklet között. Mivel az otthoni munkavégzők java része gépi munkát végez, így nem mozog a nap folyamán túl sokat, ami még jobban megnöveli a hőmérséklet különbségek okozta betegségek kockázatát.