A légkondícionáló egységeket, vagy más néven a klímaberendezéseket már mindenki ismeri, hiszen egyre elterjedtebbek nemcsak irodaházakban, nyaralókban, ipari területeken, hanem családi házakban, lakásokban is. A készükékek legnépszerűbb időszaka mostanáig a nyári forróság volt, ám egyre szélesebb körben kedvelik a mínuszokban egyaránt. Nézzük, milyen lehetőségeink vannak!


Nézzen körül klímáink között »


Nyári hűsítő kedvencek

Az utóbbi években igen hirtelen köszöntött be a nyár, és már májusban is tapasztalhatók voltak húsz fok fölötti értékek, szikrázó napsütéssel. Az ózonréteg folyamatos vékonyodásának köszönhetően a napon való tartózkodás egyre több kellemetlenséggel és veszéllyel jár, és bizony egy-két óra árnyék nélküli napon tartózkodás már a tavasz végi hónapokban is megviselheti az emberi szervezetet. Már ilyenkor is különösen jó érzés betérni a kellemesen hűvös otthonunkba, munkahelyre, irodába, vagy esetleg egy kávézóba, bevásárlóközpontba. Egyre gyakrabban fordul elő az is, hogy kifejezetten ezekre a helyekre menekülünk a forró kánikula elől, amikor éppen nincs más lehetőségünk.

Tudta? Ma már klímával olcsóbb fűteni télen.
Olvassa el ügyfelünk véleményét: Fűtés klímával: 800 Ft / hó »

A légkondícionáló berendezéseknek köszönhetjük azt, hogy ilyenkor kellemes hőmérsékleten vészelhetjük át ezeket az időszakokat, mert szabályozható volta miatt néhány kattintással egy igen szervezetközeli, optimális hőfokot állíthatunk be rajtuk. Amikor pedig berobban az igazi nyár, a tikkasztó hőség, akkor pedig nemcsak napközben szenvedünk sokat, hanem legtöbbször az álmatlan éjszakák okozzák az igazi kellemetlenséget. Ezt megnehezíti, hogy akár harminc fok körüli értékek is lehetnek az éjszakai órákban. Általában szélcsendes éjjelek vannak Magyarországon, így hiába nyitjuk ki az ablakokat, és próbálunk elérni egy kis levegőmozgást, az vagy szinte lehetetlen, vagy csak az egyébként is meleg levegő mozog valamennyire.

Főként igaz ez az emeleti lakásokra, beépített tetőterekre, mert ott akár valóságos szauna is kialakulhat a nyári időszakokban. Az egyetlen hatékony megoldás ilyenkor a klíma, mert ezt elegendő csak bekapcsolnunk, és egy kis időn belül máris lehűti a levegőt, mi pedig kényelmesen élvezhetjük az igazak álmát minden éjszaka.

Költséghatékony társ a mínuszokban is

A klímaberendezések télen-nyáron kivéló szolgálatot tesznek

A tényeknek köszönhetően egyre többen vannak tisztában azzal, hogy nemcsak a tikkasztó hőségben lehet igazi barátunk a klíma, hanem télen is. Legkésőbb október közepétől jellemzően megjelennek a talaj menti fagyok, amikor napközben akár még tizenöt-tizennyolc fok is lehet, de az esti óráktól kezdve már elég hideg van ahhoz, hogy a fűtési egységeket elindítsuk, és biztosítsák számunkra a meleget. A következő havi számlákona azonnal mutatkoznak a súlyos plusz összegek, amit emiatt fizetünk ki, és ahogy telnek-múlnak a hetek, a hidegek csak sűrűbbek és keményebbek lesznek, vagyis még többet kell, még magasabb hőmérsékleten fűtenünk.

Ezzel egyenesen arányosan pedig a fűtésszámlánk máris az egekben van, amellett, hogy esetenként még veszélyforrást is jelenthetnek a berendezéseink. Napjainkra azonban vannak már olyan klímatípusok, amelyekkel bátran fűthetünk akár -15 fokban is. Sok ember számára igen riazstóan hangzik árammal fűteni, hiszen ha például hőlégbefúvóval oldanánk meg a téli kellemes hőmérsékletet otthonunkban, akkor bizony sokan eladósodhatnának. Itt viszont teljesen másról van szó, ugyanis klímával fűteni az egyik legköltséghatékonyabb módszer, hiszen csak akkor fogyaszt áramot, amikor éppen fűt (ha eltekintünk a ventilátortor). Technikailag pedig úgy vannak kifejlesztve ezek a berendezések, hogy ha be vannak állítva egy kellemes hőfokra, akkor önmaguktól szabályozzák a fűtést, vagyis visszavesznek a teljesítményből, ha a kívánt hőfök közelében van a levegő, és csak a ventilátor működik, mégpedig fűtés nélkül.

Innentől kezdve pedig csak a szinten tartás a feladata a készüléknek, amit a szivattyú végez el. Ez pedig sokkal kevesebb áramot fogyaszt, mindamellett, hogy azt is mi szabályozzuk, be legyen-e kapcsolva egyáltalán, vagy sem. Ennek köszönhetően pedig sok-sok forintot is meg tudunk spórolni velük havonta úgy, hogy az otthonunkat meleg járja át. Kell ennél több?!

Az arany középút

Igen fontos betartanunk egy szabályt, különösen a nyári időszakban: ne essünk túlzásba! A kinti tikkasztó hőség miatt könnyelműen beállíthatjuk készülékünket akár 16-18 fokra is, hogy gyorsan elfelejthessük a forróság okozta szenvedést, de semmiképpen ne tegyük ezt, mert szervezetünk számára igen megterhelő lehet, ha túl alacsony hőfokra kényszerítjük testünket hirtelen a kánikulából, és gyorsan megfázhatunk. Tartsunk meg tehát egyfajta arany középutat: még ha kint több, mint harminc fok uralkodik is, körülbelül 22 fok alá soha ne állítsuk berendezésünket, így biztosítva a folyamatos, és hosszútávú komfortérzetünket, mégpedig kicsattanó egészséggel kombinálva.


Kérdése van? Forduljon hozzánk bizalommal »