A nyaralókban, nagybevásárló központokban, irodaházakban, munkahelyeken már szinte természetes, hogy légkondival hűtenek a nyári kánikulában, és egyre gyakoribb, hogy a téli időszakban a fűtésre is használják. A háztartásokban pedig szintén felfelé ívelő tendenciát mutat a klímák beszerelése, és rendszeres használata, ám igen fontos, hogy ha beruházunk rá, minél energiatakarékosabban üzemeljenek, és így könnyítsék meg életünket.

Mit tehetünk ezért?


Nézzen körül klímáink között »


1. Tipp: Az inverteres klímák csodája

A régi típusú légkondícionáló berendezések, amelyeket hagyományosan On/Off típusúaknak is neveznek, bizony sokszor nem arról híresek, hogy pénzt spóroljanak nekünk. Az energiatakarékosság nem a jó tulajdonságaik listájának tetején csücsül, ám a helyzet mégsem reménytelen. Amivel igazán sokat spórolhatunk, az az inverteres típusú klíma, mert ez rendkívül költséghatékony, főként ha néhány praktikát be is vetünk – akkor bizony súlyos pénzeket takaríthat meg nekünk.

Ami pedig a legszebb az egészben, hogy ez már nemcsak a nyári kánikula idején érvényes, hanem akkor is, amikor kint a mínuszok repkednek, és bent fűteni kényszerülünk, pénztárcánknak pedig jócskán a mélyére nyúlunk. Ha inverteres kílmával fűtünk, akkor nemcsak rengeteget spórolhatunk, hanem a legkeményebb hidegekben is pillanatok alatt kellemes meleget varázsolhatunk otthonunkban.

2. Tipp: A házitündérek mindent tudnak!

Néhány ügyes trükk segítségével rengeteget spórolhatunk

A második tipp néhány olyan házipraktikát tartalmaz, ami általában a szorgalmas háziasszonyok feladata, és ezzel a pár apró trükkel igen sokat hozhatnak a konyhára. Első sorban érdemes előre megtervezni azokat a házimunkákat, amelyek hőtermeléssel járnak, mint például a főzés, sütés, vagy ruhamosás-, és szárítás, ugyanis ezeket érdemes olyankor elvégezni, amikor hűvösebb reggelek köszöntenek ránk, vagy éppen az esti órákban, amikor szintén lehűl a levegő.

Ezzel máris nyertünk pár plusz fokot, a légkondink pedig pihent! Ugyanebbe a kategóriába tartozik az is, ha elzárunk minden olyan rést, amelyeken keresztül a kinti hideg/meleg levegő beáramolhat azokba a helyiségekbe, ahol a klíma tartja optimális szinten a hőmérsékletet, valamint a függönyöket érdemes behúzni, a redőnyöket pedig leengedni – télen a hideg miatt, nyáron pedig a meleg miatt.

3. Tipp: A dolgos férfiak fennhatósága

A családfők, akik a férfias dolgokat intézik, szintén sokat tehetnek a spórolásért. A készülék szabályozóját érdemes automatikus üzemmódra állítani, mert így a berendezés a napszaknak megfelelően tudja növelni, vagy csökkenteni a hőmérsékletet, ezzel szintén pénzt tudunk megtakarítani. Aztán a klíma távvezérlőjén érdemes a család komfortérzetének legmegfelelőbb értéket beállítani, mert ezzel körülbelül 5 %-al kevesebb energiát használ majd a légkondink.

4. Tipp: A rendszeres karbantartás csodákra képes

Egy klímaberendezés tökéletes és optimális működéséhez elengedhetetlenül fontos, hogy rendszeresen karban legyen tartva, a szűrői cserélve legyenek. Ezt célszerű olyan szakemberekkel végeztetni a megjelölt időközönként, akinek képesítése van erre, hogy valóban szakszerű segítséget kaphassunk, és készülékünk hosszútávon tökéletesen láthassa el feladatát.

5. Tipp: A szakemberek segítsége új készülékeknél

Emellett fontos az is, ha újonnan telepíttetjük berendezésünket, akkor kössünk karbantartási szerződést a szervizzel, hogy a későbbi problémák elkerülhetők legyenek – ezeken a sokszor aprónak tűnő lehetőségeken keresztül is nagy mértékben hozzájárulunk ahhoz, hogy berendezésünk minél kevesebb energiát fogyasszon.

+1 Tipp: Egy kis technikai malőr

A ráadás ötlet szerint pedig figyeljünk oda arra, hogy a kültéri egységet ne takarjuk le, és ne gátoljuk semmilyen tárggyal az áramló levegő útját, mert az szintén nagyobb energia felhasználással járna a készülék számára!


Kérdése van? Forduljon hozzánk bizalommal »