Az utóbbi évek eseményei után egyre több lakost foglalkoztat az otthoni levegő minősége. Az AFEC nonprofit szövetség szerint a légszennyezés, vagyis a légköri szennyezés olyan valóság, amely világszerte emberek millióit érinti.

Ezt a fajta szennyezést különösen a városi területeken élők szenvedik el, de ma már a falusiak sem lélegezhetnek fel. Nem véletlen, hogy a levegőminőség javítása mindenki számára kihívás, hogy véget vessen ennek a környezeti problémának.

A légszennyezésnek való állandó kitettség óriási terhet ró az egészségünkre. A szennyezettebb levegőnek következményei vannak a fizikai jólétünkre nézve. Ez az allergiák növekedéséhez, a szívbetegségekre való hajlam növekedéséhez és több légzőszervi betegséghez, például asztmához kapcsolódik. De hogyan csökkenthető a légszennyezés?

Honnan ered a légszennyezés?

A légszennyezés a mérgező anyagok jelenlétét jelenti a környezetben. Globális problémáról van szó, mivel az egyik országban kibocsátott szennyező anyagok a légkörben tovább terjedhetnek, és befolyásolhatják a levegő minőségét a világ más részein. Ez a fajta szennyezés nemcsak a környezetet károsítja, hanem közvetlen hatással van az egészségünkre is a szív- és légzőszervi megbetegedéseken keresztül, amelyek halálhoz vezethetnek. Az Egészségügyi Világszervezet becslése szerint évente 7 millió ember hal meg a légszennyezés miatt.

A belélegzett levegő rossz minőségének tudatosítása cselekvésre kényszerít bennünket. Mert mindannyian tehetünk olyan lépéseket a mindennapi életünkben, amelyek változást hoznak, és segítenek egy egészségesebb bolygót építeni.

Tartós megoldást hoz a hőszivattyú

Újra meg újra eszünkbe jut számos minket körülvevő elem, és az, hogy ezek hogyan segíthetnek egészségünk és jólétünk megőrzésében. Az egyik ilyen elem kétségtelenül a légkondicionáló és szellőztető rendszerek, amelyek jelenleg a napi rutin legfőbb szövetségesei, amikor időnk nagy részét zárt térben töltjük.

Amikor légkondicionáló rendszerekről, azaz fűtésről, hűtésről és használati melegvíz előállításról beszélünk, feltétlenül utalni kell a hőszivattyúra, amely 2050-re világszerte a domináns fűtési technológia lesz, és amelyet a Nemzetközi Energiaügynökség az egyik energiahatékonyságról szóló jelentésében a legjobb elérhető technológiának nevezett.

A hőszivattyú a természetes környezetből, a levegőből, a vízből vagy a földből nyer energiát, hogy az év bármely szakában fűtést, hűtést és meleg vizet biztosítson. A különböző terekben, például lakásokban, bevásárlóközpontokban, oktatási központokban, kórházakban, tornatermekben való üzemeltetése amellett, hogy hatékonyan és alacsony széndioxid-kibocsátással biztosítja a légkondicionálást, tisztább, egészségesebb és kellemesebb környezetet teremt, mivel szűrői segítenek eltávolítani a lebegő részecskéket és javítják a belső terek levegőjének minőségét.

Így az optimális szűrő- és tisztítórendszerrel ellátott hőszivattyús berendezések a hőkomfort és a használati melegvíz előállítása mellett többek között az életkörülményünket is javítják.

A következtetés az, hogy a hőszivattyú valóban a legjobb technológiai és ökológiai megoldás a beltéri terek gondozására. Kényelem, megbízhatóság, megtakarítás, egészség – ez csak néhány olyan fogalom, amely meghatározhatja azt a technológiát, amelynek működése kéz a kézben jár a megújuló energiaforrások felhasználásával, a fenntartható fejlődéssel és az energiahatékonysággal, amelyek az Európai Unió és az éghajlatváltozás elleni fellépés alapvető pillérei.

Milyen egyéb módszerekkel tisztíthatjuk a levegőt?

Minden nap szellőztessük a házat. Bár nyilvánvalónak tűnik, a megfelelő szellőzés nagyon fontos a beltéri levegő minőségének javítása érdekében. Az emberek általában a két véglethez tartoznak, egyesek hetente egyszer nyitják ki az ablakokat, mások pedig alig akarják becsukni. Ha minőségi levegőre vágyunk, akkor reggel és este is szánjunk 15-20 percet a szellőztetésre.

A szobanövények természetes és hatékony módon segítik a levegő megújítását. Természetesen itt sem szabad átesni a ló túloldalára, mivel a túl sok növény egyenlő a több széndioxiddal.

Ne dohányozzunk a beltéren, hanem inkább menjünk ki a teraszra. Vagy, ha a ház lehetővé teszi, alakítsunk ki egy dohányzóhelyet, amely el van szigetelve a lakás többi részétől, és könnyen szellőztethető. Az ablak azért nem szokott jó megoldás lenni, mert a füst könnyedén visszamegy a lakásba.

Főzéskor, különösen az ételek sütésekor, jól szellőztessük a konyhát ablaknyitással és páraelszívók használatával, mivel a sütés sok háztartási légszennyezést okoz. Erre amúgy a penészesedés miatt is figyelni kell, tehát két legyet ütünk egy csapásra.

A légtisztítók használata erősen ajánlott a környezet tisztítása és egészségesebbé tétele érdekében. Például segít megelőzni az allergiát azok számára, akik nem szenvednek tőle, és azok számára, akik szenvednek tőle, hiszen nekik enyhíteni a tüneteiket.

Ahogy láttuk, összességében sok lépést tehetünk a tisztább légtér felé, amibe a hőszivattyú is beletartozik.