Az elmúlt évtizedekben tapasztalható volt az, hogy a nyarak évről évre egyre forróbbak és tikkasztóak voltak. A legtöbb esetben a nagy meleg hirtelen köszöntött be, és nagyon hosszúra nyúlott. Bár az idei tavasz elég szélsőséges időjárást hozott magával, várhatóan így is nagyon forró nyarunk lesz idén is. Mivel többnyire egyik napról a másikra köszönt be a hatalmas kánikula, sokszor már tavasz végén, nyár elején olyan tikkasztó forróság van, hogy klíma nélkül szinte elviselhetetlen a hőség. Ha rendszerint minden évben megfogadjuk azt, hogy idén már tényleg fogunk klímaberendezést vásárolni otthonunkba, célszerű most még időben kiválasztani azt, ami számunkra a legmegfelelőbb.

A szezon kezdetekor ugyanis a legtöbb esetben hatalmas várólistára kerülhetünk csak fel, ha klímát szeretnénk igénybe venni.

Okos döntés lehet kikérni egy szakember véleményét is

A klímavásárlás évről-évre történő halasztgatása a hirtelen megérkező forró nyár mellett (mikor még azt hisszük, hogy ráérünk megvenni a készüléket) nem csak a plusz kiadás miatt történik meg, hanem azért is, mert az emberek nagy része egyáltalán nincs tisztában azzal, hogy pontosan milyen típusú, milyen fajtájú készülékre lenne szüksége. Ez persze nem baj, hiszen nincs olyan ember, aki mindenhez értene, ilyenkor nyugodtan kérjük ki a szakember véleményét is annak érdekében, hogy jó minőségű, hosszú életű berendezést vásároljunk meg. Azt, hogy milyen klímaberendezés való nekünk, több tényező is befolyásolja egyszerre.

Az első és sok esetben talán a legfontosabb, hogy milyen a klíma hűtőteljesítménye. A legjobb, ha vásárláskor kikérjük egy hozzáértő szakember véleményét is, aki különböző kalkulációk és számítások segítségével pontosan be tudja majd határolni azt, hogy számunkra milyen berendezés lenne a legideálisabb. Persze ezt megpróbálhatjuk mi magunk is kiszámolni, ám a helytelen számolgatás később még sok fejtörést és bosszúságot, sőt könnyen lehet, hogy rossz választást is okozhat. A berendezés megfelelő teljesítménye nem csak a helyiség méretétől, hanem az üvegfelületektől is, sőt a nyílászárók minőségétől is függhet. Emellett fontos ilyenkor az épület fekvése és a lakás szigetelése is. Ha a berendezés teljesítményét alul méretezzük, akkor előfordulhat az, hogy a klíma folyamatos üzemelés mellett sem fogja tudni kellőképpen lehűteni az adott lakást. Ilyenkor inkább az szokott bekövetkezni, hogy megemelkedik az áramfogyasztás, és a folyamatos üzemeltetés miatt a klíma élettartama is elkezd csökkenni. A berendezés gyakrabban meghibásodik, elromlik.

A klíma elhelyezésének lehetőségei

A klímaberendezést lehet falra, mennyezetre, álmennyezetre, vagy akár a padlóra is elhelyezni. A berendezés elhelyezhetősége nagyban befolyásolni szokta a beszerelési költségeket is. Általában egy bonyolultabb rendszer kialakítása többe fog kerülni, mint mondjuk egy közkedvelt oldalfali konstrukció. Ha padlásszobáról van szó, könnyen lehetséges, hogy egy 115 cm széles oldalfali berendezés nem is fog elférni a függőleges fal legtetején. Ilyenkor a megoldás lehet egy valamivel keskenyebb, mondjuk 79 cm-es készülék, vagy esetleg egy padlóra állítható változat.

Mennyibe kerül egy klíma?

Ha megoldódott az a kérdés, hogy mégis milyen teljesítménnyel rendelkező klímát vásároljunk, jöjjön a következő fontos kérdés: Mégis mennyi pénzbe fog kerülni a klímaberendezés? Az olcsó klímáktól a luxuskategóriáig mindenféle klíma megvásárolható ma már, köztük azonban hatalmas eltérések és különbségek észlelhetőek. A több árkategóriának köszönhetően mindenki saját pénztárcájához megfelelően tud a különböző típusok között válogatni. Szakemberek szerint az olcsó se jelent feltétlenül rossz minőséget, ám legyünk óvatosak a már feltűnően kedvező árú darabokkal. Az ár a legtöbb esetben a típustól, illetve a funkcióktól szokott múlni. Legyünk választás során kellően körültekintőek, hiszen az sincs garantálva, hogy egy nagyon drága berendezés mindent tud.

A fenntartási költségekről sem szabad megfeledkezni

A beruházási költség mellett a klímaberendezés fenntartási költsége miatt sem mindegy, hogy mennyi pénzt szeretnénk rá költeni. Ez egy hosszú távú befektetés, törekedjünk arra, hogy minőségit vásároljunk, mely minden probléma nélkül hosszú éveken át is tökéletes fog működni. Léteznek azok a klímások, akik csak nyáron, a hatalmas hőségben szeretnék bekapcsolni azokat, illetve léteznek olyanok, akik szinte egész évben használni fogják a klímát, hiszen a mai korszerű berendezésekkel már nem csak hűteni, hanem (télen, ősszel, és kora tavasszal) akár fűteni is tudunk.

Vásárlás előtt célszerű átgondolni azt, hogy mi melyik csoportba fogunk tartozni, tehát próbáljuk meg átgondolni, hogy vajon csak nyáron, vagy akár télen is szeretnénk-e használni a készülékünket. Ebből kiindulva el tudjuk azt is dönteni, hogy mindenképpen ragaszkodunk-e egy magasabb energiaosztályhoz, vagy ezt elengedve beérjük egy kedvezőbb áron fekvő készülékkel is.