Klímavásárlás esetén rengeteg dologra oda kell figyelnünk ahhoz, hogy a számunkra legmegfelelőbb készüléket tudjuk megvásárolni. Jó, ha ilyenkor kikérjük egy szakember segítségét is, hiszen a felszerelése során úgyis szükség lesz szakszerű tudásra. Ha megvan már a készülék, akkor sem szabad megfeledkezni annak időnkénti tisztításáról, illetve karbantartásáról sem. Ennek elhanyagolása rengeteg kellemetlenséget is hozhat magával.

A klíma használata során nagy mennyiségű levegő áramlik át a készülék hőcserélőjén keresztül, melyben gombák és különböző baktériumok is meg tudnak telepedni. Ha a berendezésünk nincs rendszeresen karbantartva és tisztítva, könnyen lehet, hogy olyan allergiás reakcióban és különböző felső légúti megbetegedésekben fogunk szenvedni, melyről nem is gondolnánk, hogy az okozza. Emellett a tisztítása és karbantartása azért is fontos, hogy a készülék hosszú életű legyen, és megfelelően tudjon működni. Szakértők szerint annál a berendezésnél, melyet csak a nyári időszakban használunk, érdemes évi kétszer elvégeztetni ezt a munkát, míg azt, melyet a hidegebb időszakban fűtésre is használunk, még sűrűbben kell tisztítani és karbantartani.

Mi történik a szakszerű klíma karbantartás során?

A klíma karbantartása egészségmegőrzési szempontok alapján is nagyon fontos, emellett azonban jó tudni, hogy az élettartamának növelése, illetve a garanciaidő megtartása miatt is elengedhetetlen. A művelet során a szakember átvizsgálja a kültéri egységet, tart egy általános állapotfelmérést, illetve ellenőrzi a vezérlést is. Elvégzi az elektromos kötések, csatlakozások felülvizsgálatát, majd megoldja a kültéri egység tisztítását is.

Szakszerű karbantartás során a szakember felülvizsgálja a csőszigetelést is, illetve megnézi a gumialátétek állapotát is. A beltéri egységnél ilyenkor kitisztítja az elkoszolódott porszűrőket, illetve átmossa azokat, majd elvégzi a hőcserélő, illetve a kondenzátorok vegyszeres gombátlanítását és fertőtlenítését. Ezt követően a kondenzvíz elvezető rendszerét is ellenőriznie kell, majd fel kell mérnie a klíma hatékonyságát, illetve a fújt hőmérsékletet is.

Miért fontos a rendszeres karbantartás?

 

A légkondicionáló készülék beltéri egységének belső felében a folyamatos páralecsapódás következtében különböző baktériumok, vírusok és gombák szaporodnak el. Ezek a nem kívánt kórokozók pedig nem elég, hogy az egészségünkre igencsak károsak tudnak lenni, de emellett kellemetlen szagot tudnak árasztani magukból, mely a készülék bekapcsolása után már szinte rögtön észlelhető. Ha azonban ez a jellegzetes bűz megérzése után se jut eszünkbe, hogy illene már kitisztítani, akár különböző légúti megbetegedéseket is okozhat. Emellett azért is fontos, hogy odafigyeljünk a rendszeres ellenőrzésre, illetve karbantartásra, mert csak így tudjuk biztosítani a készülék üzemszerű működését.

A készülék beltéri egysége működés közben folyamatosan mozgatja a levegőt, mely a hűtő, vagy a fűtő felületen át áramoltatva visszajutnak a helyiségbe. Ennek a hőcserélőnek kellően nagy méretűnek kell ahhoz lennie, hogy a klímaberendezés  leadhassa a kívánt teljesítményt, ám túl nagynak sem szabad lennie, hiszen ekkor nem lenne elég esztétikus. A rendszeres karbantartása a hosszú életű működés szempontjából elengedhetetlen, ezért a gyártók kötelezővé is szokták tenni az évenkénti kétszeri alkalom meglétét.

A műveletet ajánlatos a klímaszezon előtt, illetve a klímaszezon után elvégezteti. A szezon előtti karbantartásról és tisztításról nem szabad megfeledkezni, hiszen ennek előnye, hogy ilyenkor a nyári forróság beköszöntével sem kell várni a szerelőre, aki kitisztítja a készülékünket. Ebben az időszakban ugyanis a szakemberek, illetve a szervizek is túl vannak terhelve, így könnyen lehet, hogy a legnagyobb kánikulában heteket kell várni, hogy valaki rendbe tegye a készülékünket, és végre lehűthessük vele a lakásunkat.

Hasznos tippek a megfelelő klímahasználathoz

A rendszeres tisztítás és karbantartás mellett jó, ha odafigyelünk még néhány dologra, ha légkondicionáló készülékünk van. Az egyik legfontosabb, hogy megfelelő hőmérsékletre tudjuk állítani a berendezést. Ez a kinti hőmérséklethez képes csak 5, vagy maximum 8 fokkal legyen hidegebb. Ügyeljünk arra, hogy a levegőt soha ne közvetlenül a testre irányítsuk, illetve ne igen tartózkodjunk huzamosabb ideig a készülék alatt, a kiáramló hideg levegő útjában, hiszen könnyedén megfázhatunk úgy, hogy észre se vesszük. Mivel a berendezés folyamatosan ugyanazt a levegőt hűti le, és forgatja, klimatizálás esetén sem szabad megfeledkezni a rendszeres szellőztetésről, hiszen csak így tudjuk pótolni az elhasznált oxigént a helyiségben.