Maglód település, mint a legtöbb pest megyei város igen festői környezetben fekszik: a Gödöllői-dombság és a Pesti-síkság találkozásánál terül el, majdnem harminc kilométerre találjuk Budapesttől. Ha ide kirándulnánk, gyönyörű látvány fogad minket, annál is inkább, hiszen északi részénél a Hármas-hegy húzódik. Igazi magyar város Maglód, ugyanis minden évben megrendezésre kerül az Apáink nyomdokain címet viselő találkozó, amely nagy szeretett várja nemcsak az itthoni magyarokat, de a határon túlról érkezőket is.

Mi ez?

Ez itt Maglód. Szeretjük felfedezni mindig azt a területet, ahol éppen járunk, ahol klímát szerelünk, vagy éppen karbantartunk. Magyarország szép, számos izgalmas helyen járhatunk, vétek lenne nem megismerni azt, ahol éppen vagyunk. A mai rohanó világban gyakran elfeledkezünk azokról az értékekről, kincsekről, melyekkel kis hazánk megajándékoz minket. Mi nem csak a munkánkban leljük örömünket, hanem szívesen bővítjük természeti és földrajzi ismereteinket is.

Hívjon el minket Önhöz is »

A találkozó háttere

A találkozó teljes neve az Apáink nyomdokain Kárpát-medencei magyar találkozó, amelynek szervezői: Maglód Város Önkormányzata, a Maglód testvértelepüléseiért Alapítvány, a Maglódi Polgári Kör, és a Maglód Civil Szervezetek Egyesülete. Már majdnem tíz éve, egészen 2007 óta kerül megrendezésre évente a találkozó, amit eleinte inkább egy disznóvágásos ünnepségként tartott meg a Maglódi Szlovák Kissebbségi Önkormányzat, többnyire határon túli vendégekkel. Ám napjainkra igencsak kibővült, így egész nagy tömegeket megmozgató mulatsággá vált.

Gasztronómia és kultúra

Pillanatkép a jókedvű rendezvényről

Az Apáink nyomdokain elnevezésű találkozó a disznóvágásból mostanra egy egészen nagy, gasztronómiai és kultúrális hagyományokat bemutató ceremóniává vált, ami nem böllényverseny, hanem disznótoros hagyományok átadásáról és megismertetéséről szól, és egy különleges, már-már rendhagyó identitásápoló ünnepség minden ide látogató számára.

Igen népszerű a határon túli magyarok körében

Bemutató kisfilm Maglód városáról

A rendezvényre nemcsak itthoni magyarok látogatnak el szívesen, de a szervezők nyilatkozatai szerint a legtöbb vendég a határokon túlról érkezik. Maglód testvértelepülése Lövete, ahonnan igen nagy számban jönnek a mulatni vágyók, de Magyarlapádról, Kászonaltízből, a kárpátaljai Beregszász környékéről, a bácskai Doroszlóról, vagy a dél-baranyai Várdarócról is szívesen érkeznek a vendégek, de nem ritka, hogy a felvidékről, vagy Komáromból, Dunaszerdahelyről utaznak ide. Az itthoni magyarok, és a határon túliak is, akik rendszeresen látogatják az ünnepséget, már minden csínyját-bínyját ismerhetik a doroszlói hájas, a pusztinai töltött káposzta, vagy a maglódi pecsenyka elkészítésének, ugyanis gasztronómiai dínomdánom révén ilyen különleges praktikákat is elleshetünk itt. Általában három napos programként hagymányörző kultúrális műsorok, kézműves foglalkozások és kézműves vásár is várja szeretettel vendégeit.

Mint jótékonysági rendezvény

A találkozó nemcsak egy nagyon hangulatos és igen népszerű vigasság, hanem egyben jótékonysági rendezvény is: az ebből befolyt bevételből ugyanis minden egyes évben a határon túli magyarság egy-egy nehéz helyzetben lévő részét segítik. Részesült már a jószívűségből a berzétei árvaház, a temerini fiúk, a moldvai pusztinai Magyar Ház, de segítették már belőle a kárpát-aljai magyar nyelvű oktatást is.


Nézzen körül klímáink között »