Biatorbágyot valószínűleg minden magyar ember ismeri, hiszen Pest megye egyik legnépszerűbb városa. Északkeletről Budakeszi, keletről Budaörs, délkeletről Törökbálint harátolja, hogy a leghíresebbeket említsük, de van, ami még ezeket is felülmúlja: nyugatról a magyar Hollywood városa, Etyek övezi. A Budai-hegység és a Budaörsi-medence is szomszédai, így mint ezen részen minden település, Biatorbágy környezete is csodálatos.

Mi ez?

Ez itt Biatorbágy. Szeretjük felfedezni mindig azt a területet, ahol éppen járunk, ahol klímát szerelünk, vagy éppen karbantartunk. Magyarország szép, számos izgalmas helyen járhatunk, vétek lenne nem megismerni azt, ahol éppen vagyunk. A mai rohanó világban gyakran elfeledkezünk azokról az értékekről, kincsekről, melyekkel kis hazánk megajándékoz minket. Mi nem csak a munkánkban leljük örömünket, hanem szívesen bővítjük természeti és földrajzi ismereteinket is.

Hívjon el minket Önhöz is »

A kettős vasúti völgyhíd

Biatorbágy városához körülbelül húsz évvel ezelőttig hozzátartozott Herceghalom is, amellyel szintén határos a település. Úgynevezett anyatelepülései Bia és Torbágy, a kettő egyesüléséből jött létre a mai város. Mindkét része utcás jellegű, ám az egykori Bia legrégebbi része halmazos, és a legújabb részek pedig kertvárosi jellegűek, így az ide települő  családok számára igen erős vonzerővel rendelkeznek. Leghíresebb építménye a kettős vasúti völgyhíd, ami nagyon sokáig használatos volt, azonban mára már nem működik. Egész Magyarországon nem találunk másik völgyhidat kétvágányú vonalon, így emiatt egy igen különleges úticélt jelent az ideglátogatók számára. Két különálló hídszerkezetből áll, amelynek köszönheten rendkívül látványos: mindenképpen vegyük fel a bakancslistánkra, ha még nem tettük!

Sándor-Metternich-kastély

Kép a kettős vasúti völgyhídról

Biatorbágy egyik leglátványosabb épülete a Sándor-Metternich-kastély, amely a kutatások szerint a Promberger Keresztély barokk kori kastélyának helyén épült meg. A kastély mai formáját Gróf Sándor Vincének köszönhetjük at 1800-as évek elejéről. A Gróf fia, Sándor Móricz házassága nyomán később a kastély a Metternich család birtokába került, innen ered mai neve. Földszintesre építették, és középrésze klasszicista stílusú, ám a szárnyépületek empire kialakításúak. Egy viszonylag nagy méretű díszudvarral rendelkezik a kastély, amelynek szélén íves nyílású kocsiajtókon közlekedtek a korabeli lakók. Ezek kapcsolják össze tulajdonképpen a melléképületeket a központi épületrésszel, amely igen gazdagon tagozott, ez előtt pedig egy négyoszlopos oromzat látható. A kastély egyik része ma iskolának ad otthont, másik részében pedig mezőgazdasági üzem működik.

További úticélok, ha Biatorbágyon kirándulunk

Kisvideó a Biatorbágyi Vásártérről

A városnak van még egy kastélya, ez pedig a Szily-kastély. A 17. században épült fel, és szintén iskolaként üzemel egyik része, másik része azonban jelenleg üres. A város kápolnája a Szent Vendel-kápolna, amit másnéven Iharos-Szily-féle sírkápolnának is neveznek, feltétlenül érdemes megcsodálnunk. Szobrokkal is büszkélkedhet a település: a hajdani Bia és Torbágy területén is van egy-egy Szentháromság-szobor, amit meglátogathatunk, de természetvédelmi területe is van, ami nem más, mint az Ürge-hegy. Neve megtévesztő; maga a terület egy régi présházakkal és szőlőtermesztéssel tűzdelt nyaralóövezet, ami rendkívül népszerű. A város a kereskedelem szempontjából is igen jelentős: ha igazán minőségi alapanyagokat szeretnénk vásárolni háztartásunkba közvetlenül a termelőktől, akkor a nagy hagyománnyal rendelkező Biatorbágyi Vásátérre is érdemes ellátogatnunk.


Nézzen körül klímáink között »