Nyáron gyakran előfordul, hogy igen komoly forrósággal kell szembenéznünk, nem ritkák a harmincöt fok feletti hőmérsékletek. Mivel az egészséges ember testhőmérséklete harminchat-harminchét fok közötti, ezért nagyon nehezen viseli a forróságot. Az extrém meleg a lakásban pedig komoly egészségügyi veszélyeket rejthet!

Akár komoly bajt is okozhat a túl forró lakás

Ha nem hűtjük az otthonunkat megfelelően, akkor komolyabb egészségügyi problémákkal nézhetünk szembe, akár olyan szintű rosszullét is előfordulhat, ami miatt a sürgősségire kell menni vagy a mentőt kell az emberre ráhívni.

A harminc fok feletti otthoni hőmérséklet nem túlságosan jó az ember számára, de ha a hőmérő a negyvenhez közelít, akkor az meg már egyenesen káros lehet.

A meleg okozta panaszok széles skálán mozognak, vannak, akiket csak kicsit visel meg a kánikula, másoknál pedig komolyabb rosszulléteket okoz. Ahogy egyre idősödünk, egyre több panaszt okoz a meleg, de nemcsak az öregebbek, de a krónikus betegek is nehezen viselik a forróságot.

Nyáron legalább napi három liter vizet fogyasszunk

A leggyakrabban fáradságot, szédülést, gyengeséget érzünk, az álmosság érzése is gyakori. A pulzusszám felszökhet, kóvályoghat a fejünk, de komolyabb tünetként érezhetünk pánikrohamszerű rosszullétet, hányás, ájulás is előfordulhat.

Amennyiben komolyabb tüneteket észlelünk magunkon vagy valamely családtagunkon, akkor azonnal érdemes cselekedni, hideg vizes borogatás jó lehet, néhány pohár víz, és lehetőleg menjünk olyan helyre azonnal, ahol nincs olyan nagy forróság. Az ájulás, a hányás már komoly tünetek, ha ilyesmi áll fent, akkor érdemes lehet azonnal orvoshoz fordulni, ha szükséges, akkor az ügyeletre vagy a sürgősségi osztályra menni, ha olyan mértékű a rosszullét.

Mit tegyünk, hogy elkerüljük a hőség okozta rosszullétet?

A lakás hűtése kiemelten fontos feladat. A legjobb természetesen, ha van egy saját klímaberendezésünk, amivel tudjuk szabályozni a hőfokot. Vigyázzunk, sokan hajlamosak a túlhűtésre, ami ugyancsak egészségügyi problémákat okozhat (megfázás, tüdőgyulladás, stb.), úgyhogy óvatosan! A ventilátor is sok ember barátja a nyáron, de különféle házi praktikákkal is elősegíthetjük, hogy ne legyen rekkenő hőség az otthonunkban.

Ilyen például a benti teregetés, a rendszeres felmosás, az éjszakánkénti szellőztetés mind-mind hűtő hatással bír. Természetesen ne feledkezzünk meg arról, hogy minél szellősebb ruházatot viseljünk, és megigyunk naponta legalább három liter folyadékot (lehetőleg csapvizet vagy szénsavmentes ásványvizet).