Közeledik a nyár és a klímaszezon. A légkondicionáló berendezések üzemeltetése nem olcsó mulatság, de néhány egyszerűbb trükkel könnyen tudunk faragni a számláinkon.

Klímaberendezéseket használni szerencsére ma már nem csak a kiváltságosok tudnak, egész baráti áron lehet már készülékeket vásárolni. Számláinkat azonban könnyedén megdobhatja a nem tudatos használata, ezért összegyűjtöttünk pár egyszerű módszert, amelyek segítségével kevesebbet kell üzemeltetni a légkondinkat, ezáltal pedig spórolhatunk.

Az első és legfontosabb dolog, hogy nézzük meg a klíma fogyasztását. Lehet, hogy jó állapotban van a szerkentyű még öt-tíz évvel a megvásárlás után is, de ma már sokkal költségkímélőbbet lehet venni helyette. Hosszútávon lehet, hogy érdemesebb egy öreg klímát lecserélni egy újabbra. Végezzünk kalkulációkat, mennyit spórolunk, ha egy újabb, energiatakarékosabb modellt vásárolunk.

A huzat megszüntetése is segíthet csökkenteni a fogyasztást. Érdemes felülvizsgálni, hogy mennyire szigetelnek a nyílászárók. Ha gondok vannak velük, lehet, hogy érdemes cserélni őket, de minimum betömködni a lyukakat, hogy ne jöjjön be a meleg.

A sütés-főzés ne akkor történjen, amikor megy a klíma. Értelmetlen először jól felforrósítani a lakást a főzéssel, ezzel párhuzamosan pedig hűteni. A legmelegebb napokon érdemes hanyagolni a nagy főzőcskézést, vagy csak valami gyorsat összedobni.

Nem biztos, hogy érdemes az egész lakást hűteni. Egyetlen kicsi klíma nem lesz képes nagy tereket hűteni, ha pedig minden tárva-nyitva van, akkor nagyjából sehol sem lesz kellően hűvös. Érdemes inkább kialakítani egy pontot, ahol hűtünk, és a család minden tagja el tud lenni napközben, a nappali ideális hely erre.

Éjszaka általában nincsen nagy forróság, érdemes lehet inkább csak egy ventilátorral hűsíteni magunkat, mint üzemeltetni a klímát, vagy egy jó huzatot csinálni.

Ha fehér falaink (és tetőnk) vannak, akkor az kevésbé forrósodik fel, ergo kevesebbszer kell használnunk a klímánkat. A fehér szín kiváló hővisszaverő tulajdonsággal rendelkezik.

Ha odafigyelünk, akkor komoly összegeket meg tudunk spórolni

Érdemes egész nap leengedni a redőnyt mindenhol, vagy legalábbis ott, ahol ez nem zavaró. A redőny jól tud árnyékolni és szigetelni, így kevesebb meleg jut be, és nem kell annyira hűteni a lakást. Ha nincs redőnyünk, akkor is legyen legalább a sötétítő függöny vagy a reluxa leengedve, behúzva.

Bár jól hangzik, hogy a klímát időzítjük, és akkor kapcsoljuk be, amikor nem vagyunk otthon, valójában ez könnyen pazarlásba csaphat át. Bármi közbejöhet, egy kis (vagy nagy) késés, és feleslegesen hűtjük a lakást. Az sem túl jó, hogy a kinti nagy melegből egyből a hűs szobába lépünk. Használjuk akkor a légkondit, amikor otthon vagyunk, így pénzt takaríthatunk meg.