Nem egyszerű kibírni a nyári rekkenő hőséget, a harmincöt-negyven fokokat. Sokszor előfordul, hogy csak áll a levegő a lakásban, semmi légmozgás nincsen, és akkor sem érezzük a hűs levegőt, ha esténként kinyitjuk az ablakot. Az emberek egy része hajlamos a nyári nagy melegben túlságosan is hűteni a lakást, ami a magas számlákon túl más veszélyeket is rejthet.

Szinte biztos, hogy a nyári hónapokban minden kint dolgozó ember szívesen cserélne a klímás helyiségben dolgozó irodistákkal, és a legtöbben mit meg nem adnának egy otthoni légkondiért. Azonban egy nem megfelelően beállított gép is okozhat problémákat, és sok ember hajlamos túlságosan lehűteni az otthonát, ami káros is lehet az egészségre.

Mennyi legyen az ideális hőfok?

Mielőtt azonnal letekernénk a klímát, először próbáljunk mindent megtenni annak érdekében, hogy a benti hőmérséklet minél alacsonyabb legyen. Lehetőség szerint húzzuk le a redőnyöket, ellenőrizzük a nyílászárókat, és szükség esetén torlaszoljuk el a beáramló meleget. Levélnyílások, használaton kívüli kulcslyukak is engedhetik be a meleget, legyünk körültekintőek, amikor ellenőrizzük a lakást.

Maximum tíz fok legyen a kinti és a benti hőmérséklet közti különbség, ne több

Az egészségügyi és munkavédelmi ajánlások szerint a kinti és a benti hőmérséklet között nem lehet több mint tíz celsius fok különbség, és a szakemberek is általában legfeljebb tíz fokos különbséget javasolnak a kinti és a benti hőmérséklet között.

Nyáron megbetegedni?

Nem sok rosszabb dolog van, mint a szép tavaszi, nyári időszakban megfázni. A nyári megfázások 90%-a köthető valamilyen klímahasználathoz köthetőek, jellemzően a túlhűtés okozza a légúti panaszokat. Általában a legnagyobb forróságban történik a legtöbb megfázás, ugyanis ilyenkor a szokásosnál is jobban hűtenek az emberek, hiszen senki sem szeretne sokáig szenvedni a hőségtől, ami valahol érthető is. Ennek azonban ára van, a nagy hőmérséklet különbséget nem tolerálja jól a szervezet. A túlságosan hideg benti hőmérséklet nemcsak megfázást, hanem más egyéb panaszokat is okozhat. Ilyen például a rossz közérzet, a nyálkahártya kiszáradása, de ritkább esetekben akár el is ájulhat az illető.

Ha megy a klíma, akkor lehetőleg ne üljünk annak közelében, mert a ránk áramló hideg levegő is egészségügyi problémákat okozhat. Ha tudatosan, nem túlságosan alacsony hőfokon használjuk a légkondinkat, akkor azzal elkerülhetjük a rossz közérzetet kialakulását és a betegségeket is.